Március ötödikén szombaton érkeztek meg hozzánk francia cserediákjaink Coutances-ból. Este hat órakor találkoztunk  a gimnázium előtt, hogy végre személyesen is megismerhessük őket. Mindenki óriási izgalommal várta az eseményt. Befutott a busz és hazavittük  a francia fiatalokat. Megtörtént a bemutatkozás, a család, a ház bemutatása. Másnap családi napot tartottunk. Volt aki paintballozni ment, más bowlingozott, néhányan csak sétáltak. Mint  a francia cserediákok, mi is nagyon élveztük ezt a napot. Hétfőtől elkezdődtek a kötött programok, ahová néhány magyar diák is elmehetett kísérőként. A hét első napján a fővárost látogattuk meg. Itt többek között bemehettünk a Parlamentbe, megcsodálhattuk a várat, a Halászbástyát és a Mátyás templomot. Körbejártuk Budapestet, az Andrássy úttól a Hősök teréig.

Kedden Tapolcára mentünk, ahol felkerestük a káprázatos tavas barlangot, a mesebeli malom tavat és sétáltunk egyet ebben a tetszetős városban. Eztán tovább álltunk, hogy megtekintsük a szigligeti várat, ahol a kilátás festői volt. Szerda reggel a napunkat azzal kezdtük, hogy  a gimnáziumunkat bemutattuk  a francia diákoknak. Ezután Magyarországról láthattak prezentációkat, mint például híres magyar emberek, sportolók vagy hagyományos magyar édességek, szokások, ajándékok. Három óráig Veszprémben vezettük körbe őket, megnézhették városunk főbb emlékműveit. Délután iskolánk frankofón napot tartott, ahol először is Szántai Erzsébet igazgatónő tartott beszédet, majd átadta a szót a belga és a görög nagyköveteknek. Majd minden francia két tanítási nyelvű osztály énekversenyben, divatbemutatóban és a “jövő iskolája” projektben mérhette össze tudását. Ezután több programból is választhattunk egyebek mellett kreatív írásműhely, improvizációs műhely, vetélkedő vagy egy svájci séffel való főzés volt a program. A nap zárásaként a színjátszó csoport előadását tekinthettük meg. Csütörtökön Zircre és Pápára mentünk. Zircen a könyvtárat néztük meg, ami tetszett a franciáknak, majd az apátságot, ahol egy kedves öregúr beszélt nekünk magáról az apátságról és a ciszterci rendről. Egy kicsit hideg volt az épületben, de érdekes dolgokat hallhattunk. Ezután a  Rákóczi téren piknikeztünk egy kicsit,  mindenki megebédelhetett kényelmesen. Szerencsére ezen a napon szép, napos idő volt, bár kicsit hűvös. Pápára átérve azonnal a fürdőbe mentünk, ahol gyorsan átöltöztünk, és már mehettünk is be a meleg vízbe. Mindenkinek nagyon jólesett, a franciákon is lehetett látni, hogy élvezik a kinti meleg vizes medencét, csúszdát és jakuzzit. Öt óra körül érkeztünk haza, ami azt jelentette, hogy osztályunk nagy része még nem tervezett hazamenni, hanem bementünk a veszprémi plázába nézelődni és enni. Pénteken délelőtt az Aréna előtt volt gyülekező. Megtekinthettük az egész épületet belülről, majd végignézhettük a veszprémi kézilabdacsapat edzését. Ezután, aki nem kísérte a franciákat a további programokra, hazamehetett egy kicsit szusszanni, ami persze mindenkinek jólesett. Aki kísért és a cserediákok mind továbbindultak Herendre, ahol a porcelánmanufaktúrát nézhették meg, és készíthettek egy eredeti porcelán rózsát is. Sétáltak Füreden és benézhettek a tihanyi apátságba is. Fél hatra értek vissza, hat órakor pedig már kezdődött is a búcsúbuli. Énekeltünk magyar és francia slágereket is és táncoltunk.

És végül az indulás napja is eljött. 11 órakor cserediákjaink az összecsomagolt és felrakodott bőröndökkel teli buszból integettek, mi pedig távozásuk után azzal a tudattal kullogtunk haza, hogy következő héttől újrakezdődik a végtelen tanulás időszaka.

 Iglói Lili, Kovács Dorottya (9. KNY/C osztály)