7. órában egy kis csoport diáknak lehetősége volt tanulni az állatkísérletekről. Dr. Hargitai Judit, a Charles River Kft. munkatársa látogatott el hozzánk. Az előadás a cég céljainak bemutatásával és egy kis laborbiztonsági kvízzel indult. Megismerkedtünk az állatkísérletek különböző típusaival, hallottunk az in vitro sejtkultúrákkal végzett kutatásokról, megtudtuk hogyan tesztelnek dermatológiai készítményeket, milyen előírásokat kell követni a gyógyszergyártás során vagy, hogy miért van ilyen sok Beagle Veszprémben
Összességében a szerdai napunk rendkívül informatívnak bizonyult. Kiváló előadásokat hallhattunk, izgalmas kísérleteket ismertünk meg és mindeközben sok hasznos tudásra tettünk szert.

 Hertling Petra 10. B beszámolója

A fenntarthatósági témahéten iskolánkban számos program zajlott.

Április 24.-én szerdán a 10. B osztály biológia tagozatosai a Pannon Egyetemen töltötték a délelőtt egy részét. A Tudományos Diákköri Konferencia keretein belül hallgattunk előadásokat a Kémia és Vegyipar II. szekcióból.

Elsőként Kiszl Abigél Blanka mesélt a SARS-CoV-2 vírussal kapcsolatos kutatásáról. Laborcsoportjával a Vírus N-glikán profiljának analízisével foglalkoztak, melyhez a kapilláris elektroforézis módszerét használták fel.
Ezt követte Szántó Anna előadása, aki az Ökofarmakovigilancia témájában írta meg dolgozatát. A biztonságos gyógyszerhasználatról és fenntartható gyógyszerészet jövőjéről hallhattunk tőle. Meta analízist és irodalomkutatást végzett hazánk három nagy édesvizének gyógyszerkoncentrációjáról.
Benedek Szonja „Levegőszennyező komponensek akkumulációja és toxicitása a saláta-szárazföldi csiga táplálékhálózatában.” című projektjéről számolt be.
Bemutatta a kísérlethez épített eszközeit, a kutatása során vizsgált komponensekről kapott értékeit és kontrollcsoportjait, valamint az állatkísérletek módszertanát.
Végül Bischof-Weisz Dorottya mutatta be Balatoni Limnológiai Kutatóintézetben végzett kísérletét. A klímaváltozás hatásait kutatta zooplankton populációkban.
Mennyiségi, közösség szerveződési és diverzitásbeli változásokat vizsgált.
Az előadások végeztével Dr. Valiskó Mónika tartott tájékoztatót nekünk a diákkutatások előnyeiről és az előttünk álló lehetőségekről.
Az esemény linkje:
https://tehetseggondozas.mk.uni-pannon.hu/index.php/home/hirek/tdk/kari-tudomanyos-diakkori-konferencia-2024

A középiskolásoknak TDK-ra ajánlott témák linkje:
https://tehetseggondozas.mk.uni-pannon.hu/index.php/component/tags/tag/kozepiskolasoknak

- Hertling Petra 10. B beszámolója

Április 23-án, kedden került megrendezésre a Városi laboratóriumi verseny. A korábbi évekhez hasonlóan Csepelyné Gáncs Judit és Dely Katalin, a Simonyi Zsigmond Ének-Zenei és Testnevelési Általános Iskola tanára szervezték az eseményt. A versenyen négy iskola, összesen hét csapata mérette meg magát. A feladatok között eszköz-, anyag- és modell felismerés is volt. Amellett hogy a diákok izgalmas kísérleteket is elvégezhettek, számolási feladatok is próbára tették tudásukat. A versenyzők  élményekkel és érmekkel  tértek haza.
Gratulálunk mind a 7 csapatnak és felkészítő tanáraiknak! Reméljük jövőre is találkozunk!

A versenyről készült képek megtekinthetőek itt: Galéria

A nyelvi előkészítős évfolyamon a biológiás csoport tagjaival év eleje óta kisebb projektmunkákat végeztünk nemcsak a tanórán, hanem délutánonként is csaknem heti rendszerességgel: például vízminták vizsgálatát, a benne lakó élőlények mikroszkópos megfigyelését, növények szaporítását. Végül ez utóbbit választottuk ki arra, hogy megfigyeléseket, kutatásokat folytassunk iskolai növényeinkkel kapcsolatban. Közben célul tűztük ki, hogy egy „zöld övezetet” hozunk létre az iskolában egyszerű módszerekkel és eszközökkel, valamint a Kratky-féle hidropóniás módszert is kipróbáljuk.  Kovács Ágoston és Czákler Dominik az állandó tagok, osztálytársaik is bekapcsolódnak időnként. Munkájuk, kutatásaik folyamatát és eredményét a Pannon Egyetem által meghirdetett Hlavay József Országos Környezettudományi és Műszaki Diákkonferencián mutatták be április 19-én. Bár eredményt nem értek el, sok jó visszajelzést kaptak, ami továbbra is motiválja őket. Későbbiekben egyetemi kutatócsoporthoz való kapcsolódással szeretnénk folytatni a munkát.

PPT

PDF

A Veszprémi Szakképzési Centrum Ipari Technikumban 2024.03.21-én került megrendezésre a Selye János Diáklaborhálózat pályázatának bemutatkozó konferenciája. Iskolánkat Simon Zsolt igazgató úr és három diákunk: Csont Rebeka, Polák Bence és Stumpfhauser Bálint képviselte.

Előadás és képek megtekintése:
https://drive.google.com/file/d/1W5g681-NA6ijazYRdEf14cTW4MTSyaly/view?usp=drive_link

A Veszprémi Szakképzési Centrum Ipari Technikum honlapján megjelent beszámoló linkje:

https://www.ipariszakkozep.hu/selye-palyazat-2023

DNS vizsgálatok megismertetése (PCR és gélelektroforézis) és ELISA módszer elméleti alapjai és gyakorlati alkalmazása

A laborfoglalkozásokon három iskola diákjai vettek részt. A tanulók a, a Magyar-Angol Tannyelvű Gimnáziumból és a Veszprémi Szakképzési Centrum Ipari Technikumból érkeztek. A Noszlopy Gáspár Gimnázium honlapján  „Laborgyakorlati élményünk” címmel olvashatunk a foglalkozáson megvalósult tevékenységekről:

https://www.noszlopy.hu/web/wp-content/uploads/2024/04/2024-04-19-laborgyakorlati-elmenyunk.pdf

A foglalkozáson készült képek linkje:

https://drive.google.com/drive/folders/1juiZjuzEvqj0NGLh-hcT-k11qp9_652v