A budapesti Erkel Színház az operalátogatás fiatalok körében való népszerűsítése érdekében idén is lehetőséget biztosított számos fővárosi, illetve vidéki középiskolának arra, hogy a diákok megtekinthessék a színház OperaKaland elnevezésű programjának keretén belül Mozart Szöktetés a szerájból című vígoperáját. Iskolánkban Tóth Zsuzsanna tanárnő szervezésében valósult meg a fővárosi opera látogatás.

Számos tanulót érdekelt a darab, így a programra csaknem 90 vetésis diák jelentkezett, és több operakedvelő tanár is szívesen vállalkozott kísérőnek. A csoportos – és diákkedvezményeknek köszönhetően rendkívül kedvezményes áron juthattak hozzá a jegyekhez az érdeklődők. Pestre vonattal érkeztünk, a színházhoz metróval. A tanárnő osztotta ki a jegyeket, így a diákok megbeszélés alapján egymás mellé ülhettek. Miután a diákok és a zenekar is elfoglalták helyüket és megtöltötték a hatalmas termet, az előadás is megkezdődött. De a függöny még nem húzódott fel, hanem megjelent egy török árus. Köszöntötte a nézőket, bemutatkozott és elkezdett mesélni a mű keletkezéséről, cselekményéről. Általa ismerhette meg a közönség a szereplőket, és beavatta a hallgatóságot az opera rejtelmeibe. A rövid bevezető után megkezdődött az előadás, ami három részben, két felvonásban jelent meg. Minden rész elején feltűnt a török árus, elmesélte, mit láthatunk majd, és bevonta a diákokat is a darabba azáltal, hogy merjenek tapsolni, fütyülni, miután az énekesek előadása véget ér. Hogy ez még jobban működjön, a török árus lelkesítés céljából felolvasta azokat a városokat, ahonnan a diákok érkeztek, így mindegyik város résztvevői megmutathatták,  hogy ők a legjobb közönség – a vetésisek is kitettek magunkért! Az ország minden pontjáról érkeztek az OperaKalandra, és mint később kiderült, több mint 1800 diák és kísérő élvezhette Mozart darabját. A kezdeményezés, a program legfontosabb célja tehát nem más, mint a fiatalok érdeklődésének felkeltése, és az opera látogatás kultuszának fenntartása. Hiszen, ahogy a török árus is mondta, a mi generációnk a jövőbeli közönség. Ha valakinek felkeltette az érdeklődését ez a kis összefoglaló, az alábbi linkeken betekintést nyerhet a darab egy jelenetébe és képes összefoglalásába.

https://www.youtube.com/watch?v=Lte9f6DE_xo

https://www.youtube.com/watch?v=hD_GxJurOPQ

Jelenet a darabból 

Zárásképpen egy táncos finalét láthattunk