21 March – The International Day for the Elimination of Racial Discrimination

Március 21-ét 1966-ban jelölte ki az ENSZ az antirasszizmus világnapjává, hogy emléket állítson egy 1960-as dél-afrikai, vérfürdőbe torkollott apartheid-ellenes demonstráció 69 áldozatának. (forrás: unesco.hu)

A világnapra a 2014-2015-ös tanévben a 13.D osztály tanulói projektmunka keretében mutatják be a rasszizmus jelenségét, történetét és annak különféle változatait a világban.

A kiállítás tartalma:

1. A rasszizmus mint jelenség (lélektani háttere/ideológiai alapjai, az előítélet, diszkrimináció, fajtái: rejtett, kulturális, szimbolikus, intézményesített rasszizmus, stb.)
  2. Rasszizmus Amerikában (rabszolgaság és története Amerikában, fontosabb történelmi állomások (pl. a polgárháború), küzdelem az egyenlő jogokért, Rosa Parks, Martin Luther King, az 1964-es Civil Rights Act, Obama stb.). A fekete kisebbség jelenlegi helyzete, híres/fontos fekete személyiségek (pl. Barack Obama, a Ku Klux Klan)
  3. Rasszizmus a náci Németországban
  4. Rasszizmus Dél Afrikában: az apartheid
  5. Cigány/romaellenesség Magyarországon (története, a 2008-2009-es romagyilkosságok)