Híreink

Kirándulás Erdélyben a Határtalanul program keretében

A program 2018. május 21-től 25-ig került megrendezésre. A pályázat keretében az idén a 11. B osztály (26 diák), a 11.A osztályból 11 diák és a Vetési Táncegyüttes tagjai vettek részt. A partneriskola a sepsiszentgyörgyi Mikes Kelemen Elméleti Líceum volt, a közös iskolai munka mellett Sepsiszentgyörgy és környéke, azaz Háromszék látnivalóit kerestük fel, a projektbe illeszkedő érdekességekre koncentrálva.  A program fő szervezője és koordinátora Resch Lajos tanár úr volt. Az első nap hajnalban indultunk a gimnázium elől az Arad, Déva, Nagyszeben, Fogaras, Brassó útvonalon érkeztünk meg körülbelül 14 órás út után Illyefalvára, ahol a Keresztyén Ifjúsági és Konferencia Központ várt minket szállással. Egy jóleső, meleg és bőséges vacsora után foglaltuk el a szobákat, amihez a közeli dombon lévő református erődtemplomba kellett felmennünk.

Az erőd bástyái voltak berendezve szobáknak, melyek a hideg ellenére nagyon hangulatos helyek voltak. A második nap délelőttjét a partneriskolában töltöttük, a diákok előadásokat tartottak nekünk a helyi nevezetességekről, látnivalókról, amiket a további napokon meglátogattunk. Ezután körbevezettek az iskolaépületben, külön csoportokra osztva jártuk be és ismertük meg az intézményt. Nagyon barátságosak voltak, jó hangulatban telt a délelőttünk. Majd meglátogattuk az iskolától pár utcányira fekvő Székely Nemzeti Múzeumot, amely a székelyföldi regionális örökséget mutatja be, és jelenleg a legnagyobb határon túli magyar közgyűjtemény. Kiállítási tárgyai között láthattunk például lepkegyűjteményt, székely házbelsőt, tradicionális gyermekjátékokat is. Az éttermi ebéd után szabadidőt kaptunk Sepsiszentgyörgyön, amit nézelődéssel, vásárlással, beszélgetéssel és a parkban pihenéssel töltöttünk. Fél hétkor volt találkozó, együtt elsétáltunk a Tamási Áron Színház Kamaraterméhez, ahol egy nagyszerű, érdekes, humoros darabot láthattunk. Pintér Béla: Kaisers Tv Ungarn című előadását Porogi Dorka rendezte. A darab mindannyiunk tetszését elnyerte. A szállásra csak későn, tíz óra körül értünk vissza. A harmadik napon kicsit korábban, nyolc órakor indultunk, az első program két kastély megtekintése volt; Zágonban és Zabolán, ahol a már középkorban is meghatározó jelentőségű Mikes-család történetével ismerkedtünk meg. A következő látnivaló a Gelencén faluban található egyik legépebb állapotban megmaradt középkori templom volt, melynek falait 1330 körül készült híres falfestmények díszítik. A kulcsát a szomszéd házban lakó harangozó nénitől kértük el. A templom után Kézdivásárhelyre utaztunk. A város ma is jól megfigyelhetően középkori szerkezetű, a főtérről nyíló egykori céhes utcák 70 „udvarteret” rejtenek. Visszafelé indulva Ika várához is felmásztunk, ahonnan varázslatos panorámát láthattunk a háborítatlan zöld dombos erdőségekről. A nap utolsó programja a Csernáton található Haszmann Pál Múzeum volt. Egy gyönyörű parkban találtunk egy kúriát, szabadtéri múzeumot, berendezett hagyományos székely házakat, és székely kapukat több méretben. Érdekesebbé tette még ott tartózkodásunkat, hogy a Csernátoni Népfőiskola diákjai éppen egy székelykaput faragtak, így láthattuk, hogyan készül egy ilyen alkotás. A sűrű és tartalmas program után mindenki elfáradt, vacsora után pihenőre is tértünk. A negyedik nap a Szent Anna-tóhoz kirándultunk, körbesétáltuk a tavat, és megcsodáltuk az élővilágot, még egy medvével, a Sanyi nevűvel is találkoztunk. Nem messze található a tótól a Mohos-tőzegláp, ahol fapallókon jártuk be a Természetvédelmi területet. Változatos növényeivel, az apró, de annál mélyebb tavakkal mesébe illően szép volt. Bálványos várát csak lentről, egy szép tisztásról csodáltuk meg, egy fél órát töltöttünk itt piknikezéssel. Ezután visszautaztunk Sepsiszentgyörgyre, ahol az iskolában a diákok búcsúestet szerveztek nekünk. Süteményekkel, zenével, és a megszokott jó hangulattal vártak minket, közös játékokat játszottunk, beszélgettünk, táncoltunk és megosztottuk egymással a héten történt legjobb élményeinket. Fél kilenc körül indultunk vissza a szállásra, ahol vacsora után mindenki összepakolt, és felkészült a másnapi hosszú útra. Az utolsó napon az indulás utáni első utunk Prázsmár városába vezetett, ahol az Unesco Világörökség részét képező szász erődtemplommal ismerkedtünk meg, lenyűgöző látványt nyújtott hatalmas méreteivel. Ezután ugyanazon az útvonalon, mint amerre jöttünk, hazautaztunk kisebb pihenőkkel, és kilenc óra körül értünk a Vetési Albert Gimnázium elé. Úgy gondolom, az ott töltött idő alatt mindenki pozitív élményekkel gazdagodott, amihez a felhőtlen napsütés, az érdekes programok, és az erdélyi partneriskola tagjainak vendégszeretete nagyban hozzájárult. A programokon sok újat tanultunk, tapasztalatokat és emlékeket gyűjtöttünk, melyek egy életen át velünk maradnak. Az úton kísérő tanárként vett részt Pucsek Zsuzsanna és Tóth Zsuzsanna tanárnő, valamint Rozner Csaba tanár úr.

Bulyáki Lili 11.B