Iskolánk idén hirdetett először angol és amerikai civilizáció versenyt, angol nyelven intermediate vagy a feletti szinten tudó tanuló diákjaink részére. A verseny 2016 márciusa és áprilisa során zajlott le. A felkészüléshez ajánlott könyvek a  Jancsó- Pintér- Suba – Surányi- Szántó: Cultural relations – Brit-Ausztrál – Amerikai- Kanadai ország ismereti nyelvkönyv, valamint Kenneth O. Morgan: The Oxford Illustrated History of Great Britain és Szántó György Tibor: Anglia története volt. A versenyről és annak eredményeiről az alábbiakban olvashattok:

A verseny 2 fordulóból állt:

1.forduló: Kvíz az angol és amerikai civilizáció témaköreiből ( iskolai, írásbeli)

•          Kvíz Nagy Britanniáról és az Amerikai Egyesült Államokról

•          Képes feladat: Híres brit és amerikai emberek - kik ők és miről híresek?

•          Kvíz a brit és az amerikai történelemről és szokásokról

•          Kvíz- események és dátumok

2.forduló: Önálló témakifejtés (iskolai, szóbeli )

Az első fordulóból az első hét helyezett jutott tovább a második (szóbeli) fordulóba, ahol megadott témák közül egyből kellett felkészülni és azt bemutatni (digitális) prezentáció és beszélgetés formájában.

Eredmények:

A második, szóbeli forduló 2016. április 26-án, kedden zajlott le. (a hét főből ketten sajnos nem tudtak jelen lenni a szóbeli fordulón). A versenyzőknek előre megadott témák közül kellett egyet választani, abból felkészülni és a választott témát szóbeli prezentáció keretében előadni háromfős tanári bizottság előtt.

A választott témák a következők voltak:

1. Kovács Ákos 9.Ny/D: The Scottish referendum about the independence from Great Britain – 18 September, 2014.
  2. Kéri Adél 10.C: The presidential election campaign in the USA (candidates, topics, etc.)
  3. Szerdahelyi Bori 10.C: The members of the United Kingdom: Patron saints, national symbols, famous people, cultural traditions and customs.
  4. Tamás Ákos 11.A: The 88th Academy Awards (Oscars) of 2016.
  5. Wáchter Wanda 10.C: Top tourist attractions in Britain - A metropolis with many faces: sights of the capital city, London.

Elsőként Kéri Adél (10.C) alapos, sok képpel  illusztrált prezentációját láthattuk a jelenleg is folyó  amerikai elnökválasztási kampányról., majd Wächter Wanda következett Nagy-Britannia leghíresebb látnivalóival. Előadásaikat mindketten felkészülten, igényesen mutatták be. Szerdahelyi Borbála (10.C)  Prezi prezentációt készített az Egyesült Királyság tagjairól, szokásaikról, hagyományaikról, híres embereiről. Kovács Ákos (9.Ny/D) a 2014-es skót függetlenségi népszavazásról mutatott be prezentációt, sok-sok képpel és táblázattal illusztrálva. Majd Tamás Ákos (11. A) beszélt a 2016-os év Oscar díjkiosztó-gálájáról, annak nyerteseiről, a díj történetéről és érdekességeiről.

A szóbeli  forduló eredményei:

1. helyezés: Kéri Adél 10.C

2. helyezés: Tamás Ákos 11.A. és Szerdahelyi Bori 10.C

3. helyezés: Kovács Ákos 9.Ny/D  és Wáchter Wanda 10.C

A versenyzők teljesítményükért oklevelet, ill. értékes díjakat vehettek át a Vetési Albert Gimnázium Diákjaiért Alapítvány jóvoltából és az Oxford kiadó ajándékait (pl. angol nyelvű irodalmi műveket), ill. könnyített olvasmányokat.