/18 December – International Migrants’ Day/

A Bevándorlók nemzetközi napjának, melyet a világszervezet december 18-án ünnepel meg, célja, hogy migráció emberi oldalát mutassa meg. Az ENSZ globális menekültügyi statisztikái szerint 2013-ban 232 millió ember – a világ népességének 3%-a – élt nem anyaországában. Ez az adat a nemzetközi migrációt a globalizáció egyik fő jellemzőjévé és központi témává teszi. (forrás: Unesco.hu)

 

Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár szerint: "A világon szinte minden pillanatban hagyják el hazájukat emberek a biztonságosabb és jobb élet reményében. Globálisan több mint 214 millió ember vándorol el. Sokan a nehéz körülmények elől menekülnek és gyakran még nagyobb küzdelmekkel szembesülnek, mint például az emberi jogok megsértése, a szegénység és a diszkrimináció. Azonban ezeket a migránsokat félelmen és bizonytalanságon túl a jobb életbe vetett remény és bátorság. A megfelelő támogatással ők is hozzájárulhatnak a társadalmi fejlődéshez. (…) Mindenkit arra bátorítok, hogy segítsen abban, hogy a bevándorlók emberi jogainak védelméről, - függetlenül attól hol és hogyan élnek, - elvi, gyakorlati és konstruktív párbeszédet tudjunk folytatni." (Ban Ki Mun ENSZ főtitkár üzenete a migránsok nemzetközi napján, 2012. december 18.)

 

  1. A migráció, mint jelenség (lehetséges okai, fajtái: népvándorlás (népek együttes migrációja, a szülőföld elhagyása (külföldre távozás), az állandó lakhely elhagyása (országon belüli lakóhely-változtatás), az állandó lakóhely elhagyása (agglomerációba távozás)
  2. Bevándorlás feltételei országokban (pl. Nagy Britannia, Ausztria, Németország, USA, Ausztrália, Kanada)
  3. Magyarok külföldön (A magyarok külföldre vándorlása a történelemben, pl. 1848 után 1956, 1989 után, Nagy- Britanniai, ausztriai, németországi, amerikai magyarok)
  4. A migránsokkal kapcsolatos sztereotípiák, előítéletek
  5. A migráció pozitív és negatív oldalai a migráns és a hátrahagyott/ befogadó ország szemszögéből
  6. Kivándorlási történetek tanulságai
  7. Többnemzetiségű, - nyelvű (vegyes) családok
  8. A 2015-ös migrációs válság a világban (Szíria, más arab országokból Európába, okok és következmények)

Kiállítás dátuma: 2015. december 18-tól.